Den danske saxofonist Johannes Gammelgaard bor i Sverige, hvor han har lavet flere plader. Han er atter aktuel med Johannes Gammelgaard Kvartett, der har skabt en hyldest til Sverige og til livet i det hele taget. Udover saxofon spiller Gammelgaard også fløjte og trædeorgel. Han er sammen med Karl Wallmyr på trompet, Mauritz Agnas på bas og Arild Wahl på trommer, og desuden medvirker flere gæstemusikere undervejs.
Der er glade, blæserfyldte numre som Hip Hurra og Vi kör!. De kan godt få pladen til at fremstå som en lidt fjantig omgang (“fjollet omgang” — jeg elsker det svenske ord fjantig, så jeg måtte lige smide det ind her). Johannes Gammelgaard er dog meget mere og andet end fjantig (ups, nu igen). Hovedværket er minisuiten i fire satser: På västkusten – den långa hemresan – molnet – den första snön. Det er en levende rejse gennem det skønne svenske landskab, fortalt af en dansker, der har boet der i ni år.
Johannes Gammelgaard er en unik musiker, der fremhæver så forskellige inspirationskilder som Jan Johansson, freejazzbandet Nacka Forum, Jesper Zeuthen, John Coltrane, Carl Nielsen, nordisk folkemusik og forfatteren Inger Christensen. Det mest fantastiske er, at man sagtens kan høre det under gennemlytningen af albummet. Johannes Gammelgaards nordiske jazzudtryk er et af de mest originale, vi har hørt i de senere år.

Ingen kommentarer:
Send en kommentar