mandag, januar 10, 2022

Kommende Jazzudgivelser 2022

 

Så er det atter tid til et kig i jazzens krystalkugle. Jeg har udelukkende valgt at fokusere på nye udgivelser - og primært forsøgt at sætte dato på hvornår er tilgængelig på de digitale platforme. Det er desværre blevet uforudsigeligt med vinyl-udgivelserne, pga. af flere forsinkelser i produktionsleddene. Her må du finde andre kanaler for, at få styr på det.


JANUAR

1 John Hart: Euphoria (Steeplechase)

2 Ralph Lalama: Staycation - a family affair (Steeplechase)

3 Per Thornberg: The Sweet Spot - a one mic recording (Strawtown)

4 Mononeon: Put on Earth for you (Mononeon)

7 Udsyn: Hvilken som helst dag (Gateway) EP

7 Orsa: Mnemosyne (Barefoot) Maria Dybbroe, Alfred Lykke

7 Tony Malaby: The Cave of winds (Pyroclastic)

7 Kurt Rosenwinkel: Plays Piano (Heartcore)

7 Steven Bernstein: Good Time Music Community Music vol. 2 (Royal Potato)

14 Doctor Django & His Nurses: Confusionality (?)

14 Martin Fabricius: One (Gateway)

14 Lucia de Carvalho: Pwanga (Zamora)

14 Ilaria Capalbo: Kathago (Bluenord)

21 SVIN & Aarhus Sinfonietta: Elegi (Dacapo)

21 Little North: Familiar Places (April Records)

21 Rude Skøtt Osborn Trio: The virtue of temperance (El Paraiso)

21 Robert Stillman: What does it mean to be American (Orindal)

26 Vejslev/Simonsen Kvartet: Urolige hjerte (Olafssongs) 

28 Espen Eriksen/Gunnar Halle: Sangboka (Unit Records)

28 Jacob Gurevitsch: Yellow Spaceship (Music for Dreams)

28 Trondheim Jazz Orchestra & Ole Morten Vågan: Plastic Wave (Odin)

28 Ingebrigt Håker Flaten: Knarr (Odin)

28 Black Flower: Magma (SDBAN)

28 Immanuel Wilkins: The 7th Hand (Blue Note)

28 Mark Lockheart: Dreamers (Edition)

28 Future Sounds of Jazz vol. 15 (Compost)

28 Dieter Ilg: Dedication (ACT)

28 Emile Parisien: Louise (ACT)

28 Joel Lyssarides: Stay now (ACT)

28 Alexander Flood: The Space Between (Stretch/Ropeadope)

Nordal Twang feat. Fredrik Lundin: The Blue Hour (?)


FEBRUAR

3 TrioTrio meets Sheila Jordan (Steeplechase)

4 Bent Jædig/Duke Jordan: Montmartre ’72 (Steeplechase)

4 Søren Ulrik Thomsen & Det Glemte Kvarter: I vintersolen (Blue Blitz Music)

4 Søren Kristiansen & Thomas Fonnesbæk: The Touch (Storyville)

11 Stefan Pasborg: Ritual Dances (Sunnyside)

11 Tomasz Dabrowski & The Individual Beings: s/t (April)

11 Anders Jacobsen & Cool Sweetness Sextet: Shoehorn Shuffle (Storyville)

11 The Collective Abroad: The Cycle (Jan Sedlak/Route Note) 

11 Delvon Lamarr Organ Trio: Cold as Weiss (Coalmine)

11 Ethan Iverson: Every note is true (Blue Note)

11 Moonchild: Starfruit (Tru Thoughts)

11 Kit Downes: Vermillion (ECM)

11 Ilmiliekki Quartet: s/t (WeJazz)

18 Ole Matthiessen: Social distancing blues (Stunt)

18 Bévort3: Live 2020-2021 (Pernille Bévort)

18 Bugge Wesseltoft: Be Am (Jazzland)

18 døssing: All Inclusive (Blikflak) Jon, Aske og Mathilde Døssing Bendixen

18 Hans Olding: Way Station (El Dingo)

22 Dell Lillinger Westergaard feat. Bob Degen: Supermodern vol. 1 (HGBS Blue)

25 Jacob Artved: Metamorphosis (Stunt)

25 I Just Came From The Moon: Ånd Ud (April Records)

25 Mario Laginha: Jangada (Edition)

25 Julio Resende: Fado Jazz (ACT)

25 Curtis Stigers: This Life (Universal)

25 Joona Toivanen Trio: Both Only (WeJazz)

25 Avishai Cohen: Naked truth (ECM)

25 Blue Lab Beats: Motherland Journey (Blue Note)

25 Jim O'Rourke & Mats Gustafsson: Xylophonen Virtuosen (Trost)

25 Binker & Moses: Feeding the machine (Gearbox Recods)

Eyal Lovett: Through the rain (Berthold Records)


MARTS

1 Niels Wilhelm Knudsen Quintet: Oppurtunity (?)

1 Mårten Lundgren: Going to the movies (Gateway) Zier Romme, Cornelia Nilsson

4 Ill Considered: Liminal Space (New Soil)

4 Helge Lien Trio: Revisited (Ozella)

4 Simon Spang-Hanssen Trio: Song for Sonny (Alisio)

4 Jakob Karlzon: Wanderlust (Warner)

4 Cecile McLorin Salvant: Ghost Song (Nonesuch)

4 Melissa Aldana: 12 Stars (Blue Note)

5 Noah Preminger/Max Light: Songs we love (Steeplechase)

11 Shadow Government: TBA (BlikFlak)

11 Tone of Voice Orchestra: TBA (Stunt) Fredrik Lundin, Trinelise Væring

11 Walter Smith III/Matthew Stevens: In Common III (Whirlwind) Dave Holland, Terri Lyne Carrington

12 Søren Lee Diversity Trio: Live in Copenhagen (Søren Lee)

13 Dexter Gordon: Soul Sister (Steeplechase)

18 Koma Saxo: Koma West (WeJazz)

18 Tobias Stavngaard: Historier om dette og hint (Tobias Stavnsgaard)

18 Matt Slocum: With love and sadness (Sunnyside)

18 Marquis Hill: New Gospel Revisited (Edition)

20 Richard Andersson: U-Synlig (Hobby Horse)

25 Kaleiido: Elements (ExoPAC) Cecilie Strange, Anna Roemer, AC, Mikkel Hess

25 Martin Vollertsen: Hi Again (BlikFlak)

25 Michael Leonhart Orchestra: The Normyn Suite (Sunnyside)

25 Fergus McCreadie: Forest Floor (Edition)

Ankarfeldt/Santos meets Edu Neves: Câdencia Verde e Amarela (Gateway)

Flat Bop: El Butcho (Lines+Dots)

I Think You’re Awesome & Aarhus Jazz Orchestra: The Good Fight (Jaeger Community)

Niels Jørgen Steen & Monday Night Big Big feat. Bobo. Moreno: Still Live (Storyville)


APRIL

1 Rumpistol: Isola (Raske Plader) Emil de Waal, Jonathan Bremer

1 Vejslev Exploration Band: Parallels (Zack’s Music)

8 Nikola Bankov: Dream Chaser (AMP)

15 Yoko Yates: Mystic life (Steeplechase)

22 Linda Fredriksson: Juniper (We Jazz)

22 Lina Nyberg: Anniverse (?)

22 Jazzanova: Strata Records - The sound of Detroit - reimagined by Jazzanova (BBE)

23 Nicki Adams & Michael Eaton: Paraphrase (Steeplechase)

29 Alawari: s/t (April)

29 Trombone Shorty: Lifted (Blue Note)

Anomalie: Galerie (Anomalie)

Blood Sweat Drum + Bass: Suite til Vesterhavet (Jaeger Community)

Thomas Hass/Thomas Blachman/Artur Tuznik/Thomas Fonnesbæk: TBA (?)


MAJ

6 Chris Byars: Rhythm and Blues of the 20s (Steeplechase)

7 Jason Palmer: Con Alma (Steeplechase)

13 Gustaf Ljunggren w/ Skuli Sverrison: Floreana (April)

13 Gilad Hekselman: Far Star (Edition)

24 Xhud: TBA (?) nr. 2 i Jazzdanmark konkurrencen i 2021

27 Human Being Human: Naked Trees (April) Esben Tjalve, Torben Bjørnskov, Frederik Bülow

A15: TBA (?) Martin Stender, Torleik Mortensen

Jakob Sørensen Bagland: TBA (?)


JUNI

1 Jakob Dinesen: TBA (Stunt) Jeff Tain Watts, Jacob Artved, Felix Moseholm

3 Kresten Osgood: Plays The organ for you (April)

8 Harold Danko: Rite Notes (Steeplechase)

14 Brew Moore Quartet: Special Brew (Steeplechase)

17 OTOOTO: Dosage (April) Jonas Due

17 Maria Faust: MOnuMENT (BushFlash) solo 

Fauna 5: Haptics (Jaeger Community) Andreas Skamby


JULI

Tiptoe Big Band & Fredrik Lundin: It takes all kinds (to make a world) (?)

Sidechains: Vands Transperans (Barefoot) Maria Dybbroe, Sven Meinild


AUGUST

26 Kalaha with Aarhus Jazz Orchestra (April)


SEPTEMBER

9 Supreme Court: Supreme Vibes (April) Pelle von Bülow, Andreas Fryland, Jacob Broholm, Jonathan Rahbæk

16 Planet B: What it means to be human (Edition) Jasper Høiby

Morten Schantz Trio: Passenger (April)

Kiosk: Drift (?) jazz’n’poetry


OKTOBER
Girls in Airports: TBA (?) 8. album

Lyskaster: TBA (April) 

Liga Latina: TBA (Multination) 2. album


NOVEMBER

Karmen Rõivassepp & Aarhus Jazz Orchestra: TBA (?)

Tabloid: TBA (April) 


UDEN DATO

Caktus: TBA (?) efterår

Thofte/Thorsen Kvintet: TBA (?) forår

Jesper Hertz 4: TBA (?)

Snorre Kirk: TBA (Stunt) Riley, Blicher og Lindqvist - efterår

Per Møllehøj/Richard Andersson/Jorge Rossy: TBA (Hobby Horse) forår

Thomas Morgan/AC/Richard Andersson: TBA (Hobby Horse)

Kemaca Kinetic: TBA (?) Kenneth Dahl Knudsen, Casper Hejlesen, Mathias Fischer

Atlas: TBA (?) Kenneth Dahl Knudsen

Clapper: TBA (?) Malthe Jepsen, Adrian Christensen, Jeppe Lavsen, Frederik Bülow

Hvalfugl: TBA (?)

Gunde/Bodilsen/Lund: TBA (?)

Jacob D’s Tucaan (Jaeger Community) Jacob Rønne Danielsen

Sven Meinild/Jacob Anderskov/Kasper Tom: TBA (Barefoot) efterår

FUSK: TBA (Barefoot/WhyPlayJazz) Kasper Tom

Tingo: TBA (?) Tim Ewé, Cecilie Strange

Wood Wide Orchestra: TBA (?) Tim Ewé

Marie Mørck: TBA (?) 2. album

Lasse Mørck Kvartet: TBA (?)

Antonio Dayyani: Herfra kan det kun gå to veje (?)

Ingen kommentarer: